Makale Reklamının Yukarısında

Büyükşehir’den “Çukurköy yanıtı”

Menemen-Çukurköy’de yaşanan sel felaketi sonrası “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üzerine düşen görevi yerine getirmediği” iddiasında bulunan Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit’e, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yanıt geldi. Bölgede yaptığı çalışmaları tek tek sıralayan Büyükşehir Belediyesi, “Kaymakamlık tarafından ortaya atılan iddiaya anlam vermekte zorlanıyoruz” açıklaması yaptı.

Prefabrik ev yapılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, sel felaketinin yaşandığı 22 Haziran ile 30 Haziran tarihleri arasında 479 işçi, 1160 iş makinesi ve 410 kamyonla Çukurköy’de seferber oldu. Sokaklardaki ve evlerdeki çamurlar temizlendi, ana yola asfalt kırığı serildi. Binaların taş duvarları onarıldı, tehlikeli 4 binanın yıkımına başladı. Yıkılan ve yıkılacak 8 bina için prefabrik ev alım süreci başlatıldı. Köyün oyun parkı yenilendi. Fen İşleri Daire Başkanlığı, prefabrik evlerin alımı ile birlikte Çukurköy’e 2 milyon 88 bin liralık harcama yapmış olacak.

Gıda, tadilat ve eşya yardımı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Aşevleri Şube Müdürlüğü, doğal afetin başladığı gün olan 22 Haziran 2018  ile 13 Temmuz 2018 tarihleri arasında mağdur olan vatandaşlar için 3600 kişilik yemek, 500 kişilik çorba, 950 adet pide ve 200 kişilik kumanya, çay ve kahve olmak üzere 5250 kişilik yiyecek ve içecek yardımı yaptı. Ayrıca Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı  bütçesinden isimleri tespit edilen tarım üreticisi vatandaşların mağduriyetini gidermek için 507 bin liralık nakdi yardım yapılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi karar aldı. Doğal afetten zarar gören evler ve eşyalar tespit edilerek gıda kolisi yardımı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri ekipleri tarafından selden zarar gören evlerin tadilatının tamamlanmasının ardından eşya yardımı yapılacağı bildirildi.

İZSU derede temizlik yaptı, şimdi sıra ıslahta

İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, dere ve yan kolundaki 2 kilometrelik yatak boyunca temizlik çalışması yaptı. 2 bin 600 ton (130 kamyon) malzeme çıkarılan derenin akışı rahatlatıldı. Derenin ayrıca kapalı kesit geçtiği noktalar da temizlendi. Zarar gören 4 adet menfez, ıslah çalışmaları yapılıncaya kadar geçici olarak yenilendi ve yol geçişi sağlandı. İZSU köyde 4 kamyon , 18 iş makinesi ve 45 personelle çalıştı. 1.3 kilometrelik içme suyu hattı ile 350 metrelik kanal hattında bakım-onarım ve yenileme çalışması yapıldı.

Dere yatağı üzerine kurulan Çukurköy’ün benzer sorunları gelecekte de yaşamaması için kalıcı çözüm gerektiren çalışmalar da Başkan Aziz Kocaoğlu’nun talimatıyla başlatıldı. Buna göre İZSU, derenin ana kolunda 1572, yan kolda 470 olmak üzere 2 kilometre uzunluğunda dere ıslah çalışması yapacak. Yağışla birlikte dağdan kaya, taş gibi malzemelerin sürüklenmesini önlemek amacıyla derenin üst kısmında 3 adet bent,  alüvyoner ince malzemeleri önlemek amacıyla da çökeltim havuzu oluşturulacak. Yan derede de çökeltim havuzu imalatı gerçekleşecek. Derenin üstünün kapalı olduğu yaklaşık 550 metrelik bölüm üstü ızgaralı, diğer bölümler üstü açık kesit olacak şekilde ıslah edilecek. Böylelikle şiddetli yağışlarda yağış sularının mevcut yollardan taşarak hasara yol açmasının önüne geçilmiş olacak. Proje tamamlandı; yapım için acil ihale süreci başlatıldı.  Sadece İZSU’nun Çukurköy Mahallesi’ndeki harcama tutarı yaklaşık 12 milyon lirayı buluyor.

Daha fazla göster
Makale Reklamının Altında

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olmayı düşünün.