Makale Reklamının Yukarısında

“Ulus Olarak Fakirleşiyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, artan enflasyon ve döviz kurları hakkında konuştu. Bayır’a, İzmir Milletvekili Bedri Serter ve İl Başkanı Deniz Yücel de eşlik etti.

Basın toplantısında ilk açıklamaları yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Türk lirasının bir haftada neredeyse %100 değer kaybettiğini vurguladı. Yücel, “Ülkemiz ekonomik bir dar boğaza girdi. Çözüm önerileri, reçeteleri sunduk ancak iktidarın yabancı sermaye gruplarına bağlı politikaları sonucunda cumhuriyet ile eş değer fabrikalarımızın satılması, tarımın ve sanayinin yok olması sonucunda bu duruma geldik. Aklın bilimin rehberliğinde somut adımlar atarak, ulus olarak birlik ve beraberlik içerisinde bu zor günleri aşmak zorundayız.

Ekonomik bağımsızlık olmadığı taktirde tam bağımsızlık olması da mümkün değil. Cumhuriyet Halk Partisi olarak hedefimiz ekonomik ve tam bağımsız siyasi bir Türkiye kurmaktır” dedi.

“AMACIMIZ TAM BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE KURMAK”

Temmuz ayındaki enflasyon artışının, bir önceki aya göre yüzde 0.55 olduğunu, 1603 lira olan asgari ücret, yılbaşında 424 dolar iken, bugün 235 dolara kadar indiğini vurgulayan Bayır, “Türk Lirasının değeri, bir günde %24,5 düştü. Krize yol açan nedenlerin başında,16 yıldır Türkiye’yi yönetenlerin izlemiş olduğu yanlış dış politika geliyor. Kur artışı nedeniyle ilaç depolarındaki stoklar azaldı. Önlem olarak merkez bankası bağımsız olmalıdır” dedi.

Ülkemiz, tarihinin en önemli dönemlerinden birini yaşadığını dile getiren Bayır, “Türk Lirası her gün daha fazla değer kaybederken, ‘’Bu gidişatın nasıl önüne geçeriz?’’ sorusuna cevap araması gerekenler, yurdumuzun farklı yerlerinde temel atma törenlerini gerçekleştirerek, kafalarını kumun altına gömüyorlar. Evet, derin bir ekonomik kriz ve siyasal sorunla karşı karşıyayız. Uyarılarımızı dikkate almayan AKP iktidarı, ülkemizi sürüklediği ekonomik felaketin faturasını çalışanlara, emekçilerimize yani bizlere, halkımıza çıkarıyor.  Rekor üstüne rekor kıran dolar, geçtiğimiz günlerde 6,84’i gördü. Dolar, %24,50 artarken, Euro’da 7,78 TL. oldu ve %22,7 arttı. Çeyrek altın 411 TL’ye yükselirken, %16,60 artmış oldu.  Dolar bir türlü hızını alamıyor. Yükseldikçe ulus olarak biz fakirleşiyoruz. İnsanlar yarınlarından endişeli. Bu durumda doğal olarak, ‘’Türkiye’de dolar neden yükseliyor?’’ Sorusunu soruyoruz” dedi.

İŞYERLERİ KAPISINA KİLİT VURUYOR

İçinde bulunduğumuz süreçte yapılan araştırmalara baktığımız da, günde 38 işyerinin kapandığını belirten Bayır,  “İş yerleri birer birer iflaslarını açıklıyorlar. Son bir buçuk yılda kapısına kilit vurulan işyeri sayısı 20 bin 607’ye ulaştı. Bu yılın başından itibaren de iflaslar yüksek hızla devam ederken, sadece Ocak ayında, 2 bin 417 şirket kapandı. Böylece 2018 yılının ilk altı ayında 5 bin 906 işyerinin kapısına kilit vuruldu” diye konuştu.

“SADECE KENDİ ZÜMRESİ ZENGİNLEŞTİ”

Bayır’ın ardından konuşan İzmir Milletvekili Bedri Serter, “Bu hükümet 16 yıldır sadece inşaat, beton, demir, nakit, Dolar ve Euro üzerinden insanları zenginleştirdiğini zannetti ama sadece kendi zümresi zenginleşti. Tarımı sanayiyle, bilimle, teknolojiyle ve fabrikalarla birleştirmek gerekiyor. Turizm dünyada inanılmaz bir kapitale sahip bir sistemdir. %25’i deniz ve gemi turizmidir. %75’i de toplantı ve organizasyon turizmidir. Bunların kalkınabilmesi, şekillenebilmesi çok rahat olacaktır. Türkiye’nin geldiği aciz noktalardan el birliğiyle kurtulmamız gerekir. Bir an evvel meclisin toplanması gerekiyor. Bunu halkın gözü önünde yapmalıyız” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster
Makale Reklamının Altında

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olmayı düşünün.